INFOPEDIA

Terminál

Terminál je vstupním i výstupním zařízením počítače. To znamená, že slouží pro vstup i výstup dat. Typické nasazení bylo například v podniku, kde bylo rozmístěno několik desítek nebo i stovek terminálů u různých uživatelů. Centrální počítač byl řízen řídícím programem, který zajišťoval mimo jiné rozdělení času mezi jednotlivé terminály.

Terminál je jednoduché zařízení (program), které neděla nic jiného než, že zasílá znakový výstup ze serveru na okno terminálu na vašem počítači a zpět zasílá (teď od počítače na kterém pracujete na server) povely z vaší klávesnice. Zjednodušeně tedy můžeme říct, že pokud stisknete například písmeno x, tento povel se přenese na server, kde se zpracuje a následně je ze serveru zaslána změna vyvolána stiskem vaší klávesy – tedy zpravidla výpis písmena x. Ve skutečnosti tedy pracujete na vzdáleném serveru a terminál, je pouze prostředník umožňující komunikaci mezi serverem a vámi.

Tato koncepce se v mnohých organizacích v podstatě udržel dodnes, především na serverech s operačními systémy unixového typu, pouze s tím rozdílem, že namísto specializovaných hardwarových terminálů se používají běžné osobní počítače PC na kterých běží softwarový emulátor (např. TeraTerm, ArcTel a jiné).

teraterm


««« Předchozí text: Režimy a doba záznamu videa na DVD-RAM Následující text: PrimeCMS »»»

Learzi | 13. 7. 2006 Čt 20.09 | Hardware | trvalý odkaz | tisk | 420x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.