INFOPEDIA

Režimy a doba záznamu videa na DVD-RAM

obrazek   Jednotlivé režimů při záznamu videa jsou označovány speciálními zkratkami, kterými jsou označována média jako například DVD-RAM a podobně, avšak označení režimů se přeneslo i do světa čistě harddiskových zařízení jako jsou multimediální digitální videocentra. Zde ovšem doba záznamu odpovídá jen přibližně,a může být u každého modelu odlišná. Proto můžeme použít médium DVD-RAM jako etalon, u nějž jsou časy u jednotlivých typů záznamů fixní.

Zkratka typu záznamu je důležitý údaj například při nahrávání videa na stolní DVD rekordéry.

Disky DVD-RAM, za jejichž vznikem stojí japonská společnost Matsushita, se stávají čím dál tím víc oblíbeným médiem. K jejich výborným rysům patří nejen možnost až 100.000 násobného přepisu, ale i skutečnost, že médium se chová jako pevný disk (samozřejmě podstatně pomalejší), to znamená, že na něj lze normálně kopírovat soubory, mazat, přihrávat, přejmenovávat soubory i adresáře. Tím je tento typ média velice flexibilní a ideální pro zálohování. V poslední době navíc začíná klesat i jeho cena, jednovrstvé médium 4,7 GB se dá se sehnat už kolem 60,– Kč. Za rozšíření může formát děkovat především firmě LG, která vyrábí levné vypalovačky zásadně s podporou tohoto formátu. V poslední době už ale podporu přibraly i renomované firmy jako Pioneer. DVD-RAM také podporuje mnoho stolních DVD přehrávačů a rekordérů. K předním výrobcům disků DVD-RAM se řadí kromě značky Panasonic i firmy Verbatim, Maxel a Opto Disc (který je prodává například pod značkou Memorex).

Doby záznamů v různých režimech mohou být závislé na různých značkách DVD rekordérů. Uveďmě si pro příklad seznam režimů, kterými disponují DVD rekordéry Panasonic:

Režim záznamu: DVD-RAM Single-sided (4,7 GB)
EP (Extra long play) 360 minut
LP (Long Play) 240 minut
SP (Normal) 120 minut
XP (High Quality) 60 minut

Dostupné režimy jsou však závislé na typu konkrétního rekordéru. Pro jistotu je lepší si to ověřit v manuálu, aby jste měli jistotu, že vámi nahrávaný pořad se nahraje v požadované kvalitě vždy celý. Dvd rekordéry XORO jsou vybaveny větším množstvím režimů a poněkud jinými časy:

Režim záznamu: DVD-RAM Single-sided (4,7 GB)
HQ (High Quality Play) 60 minut
SP (Standard Play) 120 minut
LP (Long Play) 180 minut
EP (Extended Play) 240 minut
SLP (Super Long Play) 360 minut
SEP (Super Extended Play) 480 minut

Některé značky DVD rekordérů navíc disponují speciálním režimem s proměnným datovým tokem (naříklad u Panasonicu se jmenuje FR – Flexible recording), který vypočítá optimální kvalitu záznamu podle času a délky pořadu a dostupného místa na médiu.


««« Předchozí text: Počítač EC 1055 Následující text: Terminál »»»

mortus | 13. 7. 2006 Čt 16.47 | TV - Video - DVD | trvalý odkaz | tisk | 655x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.