XSL
Ve srovnání s CSS nabízí mnohem větší možnosti pro formátování dokumentů a navíc jej lze využít pro konverzi XML dokumentů do formátu HTML. To je dnes jeden z nejpoužívanějších způsobů pro zpřístupnění XML dokumentů širokému spektru uživatelů, kteří nedisponují prohlížeči s podporou XML.
Když vznikal jazyk XSL, umožňoval samozřejmě definovat vzhled jednotlivých elementů – způsob jejich zarovnání, velikost a styl písma, barvy apod. Kromě toho jej šlo použít i k takovým věcem, jako je automatické generování obsahu, číslování obrázků, kapitol apod. Postupně se ukázalo, že XSL má sloužit ke dvěma poměrně odlišným věcem – ke transformaci XML dokumentů a k definici vzhledu jejich formátování.
První část jazyka XSL slouží k transformacím dokumentů. Tato část jazyka XSL se nazývá XSLT, neboli XSL Transformations. Pomocí XSLT lze vytvářet styly, které definují, jak se XML dokumenty mají převádět do formátu HTML, do XML dokumentů s jinou strukturou nebo do obyčejných textových souborů. Dovoluje nahrazovat značky XML značkami jinými. Tím pádem může být kompletně změněna struktura dokumentu, nebo třeba provedena transformace XML značek na HTML tagy. Zároveň tato technologie dovoluje automatizovat mnoho věcí v dokumentu – číslovat nadpisy, generovat obsahy a rejstříky, doplňovat texty na určená místa apod.
Druhá část je část formátovací. Nazývá se XSL FO (XSL Formatting Objects). Používá se především pro definici stránkového rozložení dokumentu. Můžeme určovat rozložení textu na stránce, včetně vícesloupcové sazby, obtékání objektů, velikosti písma, výšky řádku, záhlaví, zápatí a dalších věcí.
Jeho základním stavebním kamenem jsou formátovací objekty, pomocí kterých toto rozložení stránek definujeme.
««« Předchozí text: WYSIWYG Následující text: Vypnutí Windows XP »»»
Learzi | 17. 1. 2008 Čt 10.26 | Technologie | trvalý odkaz | tisk | 410x