INFOPEDIA

PowerBuilder

PowerBuilder je již „klasický“ programovací nástroj (původně firmy PowerSoft), který umožňuje rychlý vizuální vývoj (4GL RAD prostředí) především vícevrstevných klient/server databázových aplikací (ale i např. komponent ActiveX, COM/DCOM, CORBA a dalších) pro prostředí Windows, platformy UNIXu a Macintosh.

Práci s programem usnadňuje řada průvodců při vytváření nové aplikace nebo komponenty jsou to např. Application nebo Automation Server Wizards. K vytvoření a úpravám objektů uživatelského rozhraní aplikace nabízí PowerBuider vizuální prostředí tzv. Painters. Tvorba oken se provádí v prostředí Window Painter, tvorba nabídek v prostředí Menu Painter, pro práci s databázemi jsou určeny nástroje Database Painter, SQL Select Painter apod. Celkovým záměrem tvůrců programu je urychlit a zefektivnit vývojovým pracovníkům práci při vytváření aplikace, z tohoto důvodu je maximálně podporována práce s myší. Požadované komponenty (vizuální nebo nevizuální) se přetahují z jednotlivých panelů a umísťují na formuláře, poklepáním na objekt je možno v okně Script zapsat nebo editovat kód vztahující se událostem aktuálního objektu. Při práci s větším počtem objektů je užitečné okno Control list se seznamem všech ovládacích prvků, které je synchronizováno s ostatními okny. Jako programovací jazyk nabízí PowerBuilder tzv. PowerScript, který i přes slovo skript v názvu představuje vyspělý, objektově orientovaný 4GL programovací jazyk (k dispozici je knihovna PowerBuilder Foundation Class), v němž lze používat vnořené příkazy SQL. Function Painter pak usnadňuje práci s funkcemi (deklarace, parametry). Protože vytváření klient/server databázových aplikací je jedno z hlavních určení programu, nabízí PowerBuilder bohaté prostředky konektivity.


««« Předchozí text: Universal Data Access Následující text: TreeINFO »»»

Learzi | 25. 6. 2007 Po 00.00 | Software | trvalý odkaz | tisk | 700x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.