INFOPEDIA

Thermoelektrické ampérmetry

obrazek   Je známo, že na hraniční vrstvičce dvou dorýkajících se vodičů různého chemického složení vzniká dotykový rozdíl poteniálů. Jestliže utvoříme uzavřený obvod ze dvou vodičů A a B (obr. 5), které mají stejnou teplotu, jsou dotykové rozdíly potenciálů v bodě připájení vodičů M a N v rovnováze a proud v obvodu se rovná nule.

Budeme-li jeden z bodů připájení M nebo N zahřívat, vznikne v zahřívaném bodě elektromotorická síla je úměrná rozdílu teplot mezi zahřátým spájeným místem a ostatním obvodem thermoelektrické dvojice. Jestliže se místo spájení zahřívá proudem procházejícím thermoelektrickou dvojicí, je thermická elektromotorická síla měřítkme proudu.

Přístroje založené na tomto principu měření proudu nazýváme thermolektrické ampérmetry. Základními součástmi každého thermolektrického ampérmetru jsou thermoelektrická dvojice, zahřívací vodič a měřidlo na stejnosměrný proud. Měřidla se používá jako indikátoru při zjišťování thermoelektrického proudu. Thermoelektrická dvojice a zahřívací vodič tvoří obyčejně samostatnou součást, kterou nazýváme thermoelektrickým článkem. Někdy je thermoelektrická dvojice zároveň i zahřívacím vodičem.


««« Předchozí text: Transformátory Následující text: Thomsonův efekt »»»

key | 14. 12. 2009 Po 18.32 | Počítačová elektronika | trvalý odkaz | tisk | 248x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.