INFOPEDIA

Výkon Visty a XP

Windows Visty (kromě základní verze Vista Basic) obsahují nové grafické prostředí Aero. To se stará o 3D skládání oken, průsvitné rámy oken, živé náhledy oken atd. O vykreslování prostředí se přitom nestará procesor, ale grafická karta.

Tyto vizuální efekty lze provozovat i na Windows XP. Existuje řada aplikací třetích stran, které se o to postarají. A co víc, tyto programy pro plynulé efekty nepotřebují ani tak výkonný hardware, jak si v praxi žádají Windows Vista. A až na výjimky jsou zdarma.

Nesmíme ale zapomínat, že žádné podobné aplikace či nějaké tunningové úpravy z XP nikdy Visty neudělají. Různé transformační balíky, které jsou na internetu dostupné a které slibují XP přeměnit ve Visty, často nadělají více škody než užitku a hlavně: umějí pouze změnit to jak XP vypadají. Rozhodně však není možné, aby jakkoliv pozměnily jádro Windows nebo něco na ten způsob.

Pokud však grafické efekty nepoužíváte a k práci preferujete klasické nastavení plochy a oken, grafické rozhraní Aero stejně nevyužijete. Naopak, spíše by vám snižovalo výkon, který můžete využít jinde.

Ve prospěch Windows Vista hovoří technologie Windows ReadyBoost. Vzhledem k tomu, že flash paměti jsou rychlejší než harddisky, Windows z nich mohou podstatně rychleji číst uložená data. V konečném důsledku by pak odezva systému měla být rychlejší.

U Windows XP tato technologie není obsažena. Lze sice nastavit stránkovací soubor na flash disk, případně použít placenou aplikaci eBoostr, avšak výkon bude menší jak ve Vistě, kde je tato technologie zabudována do jádra systému.

To že na stejném hardware byl rozdíl ve výkonech při použití Vist SP1 oproti XP je všeobecně známé. Rychlejší byla XP. Ve většině výkonových testů zaznamenala Vista menší propad. Nezbývá doufat, že v dalších Service Paccích se tato skutečnost zlěpší.

tags: ladění visty, jak odblokovat win xp, AutoShutdown Vista Gadget


««« Předchozí text: Access Connections Následující text: Registry Mechanic 7 »»»

Learzi | 2. 6. 2008 Po 13.07 | Windows | trvalý odkaz | tisk | 443x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.