INFOPEDIA

Srovnání různých typů počítačů

Máme-li rozhodnout, zda použijeme při návrhu zařízení relé, elektronek, tranzistorů nebo jiných prvků. Hlavním a rozhodujícím činitelem je vždy čas, který máme k dispozici pro výkon žádané funkce.

Podřadnější význam přisuzujeme ceně, která však vždy mluví pro relé. Zhruba můžeme říci, že cena zařízení elektronického, uzpůsobeného pro výkon stejné funkce, je třikrát vyšší. U zařízení reléových a elektronkových je příkon přibližně stejný, avšak nesrovnatelně nižší je u zařízení s tranzistory. Další, neméně důležitý činitel, s nímž musí technik počítat, je poruchovost (má být co nejmenší) a snadnost údržby, zvláště u strojů a zařízení vyráběných ve velkých sériích.

Pokud jde o poruchovost zařízení sestavených z prvků, o nich jsme se již zmínili, není zrovna snadné určit jejich pořadí. Zvolíme-li za míru poruchovosti počet poruch v úseku pracovního času, pak jsou reléová zařízení velmi málo poruchová. Zvolíme-li za srovvnávací kritérium počet vykonávaných funkcí, snadno se přesvědčíme o převaze na straně elektronek a tranzistorů. Snadnost údržby ovšem mluví ve prospěch relé, neboť k rychlému nalezení a odstranění závady v reléových zařízeních je zapotřebí jen jednoduchých indikačních prostředků a většinou lze poruchu sledovat a najít ve statickém stavu, krok za krokem.


««« Předchozí text: Ověření bankovního účtu AdSense Následující text: Microsoft PLUS98 »»»

Learzi | 19. 4. 2008 So 22.35 | Počítače | trvalý odkaz | tisk | 415x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.