INFOPEDIA

Klystron

obrazek   Zařízení využívané jako zesilovač mikrovlnných a radiových frekvencí. Je to v podstatě elektronka pracující ve frekvenčním pásmu 0,5–50 GHz. Energii získávají vlny ze svazku elektronů emitovaných z tepelné katody. Přístroj vynalezli bratři Russell a Sigurd Varian v roce 1937.

Existuje také Reflexní klystron, který pracuje jako generátor. Od dvouokruhového klystronu se liší tím, že má pouze jeden rezonátor, který zastává zároveň funkci shlukovače a zachycovače.

Praktickým příkladem využití klystronů jsou TV UKV klystrony. Výkonové TV UKV klystrony jsou metalokeramické elektronky určené pro koncové stupně televizních vysílačů jako vícedutinové zesilovače vf výkonu. Jejich kmitočtový rozsah pokrývá pásmo 470 až 790 MHz při použití vnějších laditelných dutinových rezonátorů.


obrazek

Maximální výkon synchronizačního impulzu dosahuje (dle typu) hodnoty 6 až 25 kW při zisku 30 až 40 dB a šíři zesilovaného pásma 8 MHz/1dB. Ve vysílači se klystron osazuje do provozního stojanu (PS..) vybaveného fokuzačními cívkami, které vytváří osové stejnosměrné magnetické pole pro vedení elektronového svazku. Vyvázání vf výkonu z výstupní dutiny je provedeno pevným koaxiálním vedením.

Všechny typy klystronů obsahují modulační anodu, která umožnuje nastavit proud elektronového svazku pro sníženou úroveň výkonu ve vysílači zvuku. Zvláštní vestavěnou součástí jednotného typu pro všechny klystrony je iontová titanová vývěva s odnímatelným feritovým magnetickým obvodem MO 60.

elektronka s cislama, klystron projektor, dutinový rezonátor


««« Předchozí text: Permaktron Následující text: Fantastron »»»

Learzi | 1. 4. 2008 Út 23.24 | TV - Video - DVD | trvalý odkaz | tisk | 895x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.