INFOPEDIA

IBM @server zSeries 800 Raptor

obrazek   Dne 18. února 2002 uvedla IBM na trh nový IBM @server zSeries 800 pod kódovým označením Raptor, který je určen zejména pro malé a střední podniky. Po 38 letech tak nastupuje další generace serverů typu mainframe.

V ROCE 1964 IBM UVEDLA na trh první mainframe, označovaný jako S/360, který se postupně vyvíjel přes produktovou řadu S/370. S/390 až po dnešní zSeries. Nové servery z800 vycházejí z 64bitové architektury serverů z900. A v čem se liší z800 a z900? IBM si je vědoma toho, že servery typu mainframe sice nabízejí největší stabilitu a dostupnost pro provozování kritických aplikací oproti jiným serverovým platformám, avšak pro mnoho zákazníků jsou cenově nedostupné. Proto přichází s produktovou řadou serverů z800 spolu s novým operačním systémem z/OS.e, dedikovaným výhradně pro servery z800, a mění tak ekonomickou realitu serverů typu mainframe. 64bitový operační systém z/OS.e je určen zejména pro provozování řešení e-businessu včetně WebSphere, MQSeries, DB2, Java JDK a další.

Servery z800 jsou nabízeny jako 8 různých modelů. Ty je možné dále rozdělit do dvou skupin podle předpokládaného využití zákazníkem. Modely totiž obsahují buď 1–4 procesory, které jsou určeny pro provozování kritických aplikací pod operačním systémem z/OS.e, nebo obsahují 1–4 linuxové procesory, které jsou určeny výhradně pro provoz a vývoj linuxových řešení. V případě linuxových modelů přitom zákazník nemusí hradit žádné provozní softwarové poplatky. Rozhodne-li se zákazník využít nabídky linuxových modelů, doporučuje se využití programu z/VM (Virtual Machine), který umožňuje vytvářet desítky až stovky virtuálních serverů. To poskytuje možnost konsolidovat distribuované serverové řešení, jako jsou webové servery, tiskové servery, souborové servery, e-mailové servery a další.

Přednosti z800 Servery z800 využívají přednosti. které jsou vlastní zejména serverům typu mainframe:

  • LPAR – logická jednotka. Těchto logických jednotek může být až 15 v jednom serveru. Každá z těchto jednotek umožňuje provoz různého operačního systému. Počet logických jednotek je možno dynamicky přidávat nebo ubírat. Rovněž přidělený výkon procesoru a paměti těmto logickým jednotkám je možné měnit dynamicky. Existuje tak nesporná výhoda oproti konkurenčním serverům, které nabízejí pouze statické logické jednotky, což znamená, že po jakékoliv úpravě velikosti logické jednotky je nutné provést restart systému.
  • HiperSocket – umožňuje interní TCP/IP komunikaci mezi logickými jednotkami rychlostí IGb/s.
  • CBU – Capacity Backup Upgrade je řešením pro okamžité navýšení výkonu. V případě výpadku produkční lokality se navýší výkon záložní lokality tak, aby byla schopna okamžitě přebrat produkční funkci systému. Navýšení výkonu se provádí „otevřením“ dalších procesorů pomocí mikrokódu, rovněž bez nutnosti restartu. Zákazník tak nepocítí výpadek produkční lokality.
  • CUOD – Capacity on Demand se oproti CBU používá v běžném provozu. Příkladem může být nepředvídatelná potřeba výkonu pro dávkové zpracování. V případě potřeby se zákazníkovi „otevřou“ další procesory, aby byl zaručen dostatečný výkon např. pro dávkové zpracování a poté se „otevřené“ procesory zase „uzavřou“. Jediným „nedostatkem“ serverů z800 oproti z900 je absence paralelního rozhraní. V případě požadavku na toto rozhraní je nutno využít externího konvertoru. Serverů z800 lze tedy využít všude tam, kde vzniká potřeba vysokého výkonu databázového nebo aplikačního zpracování transakcí, dále pak v případě serverové konsolidace s pomocí operačního systému Linux. Servery z800 jsou rovněž ideální platformou pro provoz a vývoj aplikací e-businessu.

Bližší informace týkající se řady IBM @server zSeries 800 lze nalézt na adrese www.ibm.com/…ies/800.html.


««« Předchozí text: Joomla 1.5.8 Následující text: Počítače třetí generace »»»

Learzi | 21. 3. 2008 Pá 17.02 | Počítače | trvalý odkaz | tisk | 461x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.