INFOPEDIA

Mainframe

Mainframe je označení pro velké sálové počítače, jaké se používaly v minulém století ve velkých organizacích, v průmyslu a ve státní správě.


EPOSPEDIA

Mainframe


Mainframe je platforma, která byla již od svého vzniku před více než 40 lety určena pro široké spektrum úloh v klasickém firemním prostředí, tedy zejména pro zpracování obchodních a finančních transakcí, průmyslových dat a v pozdější době pro správu databází různých aplikací jako ERP či CRM. Zatímco u superpočítačů je důraz kladen na výpočetní výkon (a vzhledem ke způsobu jejich nasazení je možné tolerovat jejich výpadek a případnou ztrátu dat), u mainframu je to v první řadě bezpečnost a spolehlivost, dále pak propustnost celého systému, možnosti virtualizace a potažmo doba odezvy pro uživatele. Procesorová architektura klasických mainframů je typu CISC (Complex Instruction Set Computer), která oproti architektuře RISC provádí mnohem složitější procesorové instrukce, ale na zpracování většiny z nich potřebuje více hodinových cyklů.

Mainframy jsou známé tím, že dokáží nejen fungovat dlouhou dobu (měřenou v letech) bez jediného výpadku či poruchy, ale navíc ve stavu vytížení 90 až 100 procent, zatímco praxe v případě menších (distribuovaných) systémů je provoz při průměrné zátěži v řádu pouhých jednotek procent.

Je to dáno tím, že v případě distribuovaných systémů je většinou nutné umístit jednotlivé podnikové aplikace na oddělené fyzické servery, a dále proto, že distribuované systémy jsou schopny zvládat prudké nárůsty v množství zpracovávaných dat jedině díky volné kapacitě. Při výrazném zvýšení zátěže však u nich dochází ke znatelnému prodlužování doby odezvy a snižování spolehlivosti z důvodu zahlcení systémových prostředků. Mainframe oproti tomu může díky virtualizaci prostředků provozovat více aplikací a operačních systémů současně a přitom přesouvat systémové zdroje na základě aktuálních potřeb a předem defi novaných priorit. V případě potřeby je navíc schopen automaticky aktivovat záložní kapacitu ke zvládnutí provozních špiček.

Vzhledem k těmto skutečnostem je pak možné na jediný mainframe přesunout práci mnoha menších systémů, a dosáhnout tak mnohem lepšího vytížení dostupné kapacity a tedy i efektivnějšího využití investovaných finančních prostředků.


««« Předchozí text: Cyklostyl Následující text: Programy vybírá Chip »»»

Learzi | 10. 9. 2007 Po 16.50 | Hardware | trvalý odkaz | tisk | 661x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.