INFOPEDIA

Cyklostyl

Cyklostyl (správně mimeograf) je přístroj na rozmnožování písemností. Byl rozšířen v době kdy moderní kopírovací stroje nebo osobní počítače nebyly dostupné. Přístroj se skládal z plechového bubnu, na kterém byla napjata speciální blána. Princip tisku spočíval v propouštění barvy blánou.


EPOSPEDIA

Cyklostyl


Blána sestávala ze tří listů. První byla vlastní blána a ta jediná měla význam pro „tisk“  – byla na jedné straně opatřena vrstvou fialové barvy . Spodní byl tvrdý papír a uprostřed relativně nekvalitní (na jedno použití) kopírák. Na blánu (na barvící papír na stranu bez barvy) se psalo psacím strojem bez barvicí pásky. Písmena prorážela nepropustnou vrstvu. Typy psacího stroje údery vmáčkly barvu na křídový papír vespodu. Po ukončení psaní se křídový papír s otištěnou barvou vložil na válec lihového rozmnožovacího stroje. Na otáčející se válec „liháku“ dosedal filcový pásek napouštěný ze zásobníčku denaturovaným lihem. Líh zvlhčoval barvu na křídovém papíru (bláně) a přenášel tisk na kancelářský papír. Dalo se udělat v nejlepším případě 40–50 kopií – koncové kopie byly většinou již špatně čitelné. Válcem přístroje se zpočátku otáčelo klikou, později, v 60. letech 20. století již elektromotorkem.

tags: lihový rozmnožovací přístroj, ciklostyl, cyklostylace, czklostyl, cyklostil


««« Předchozí text: Počítačový operátor Následující text: Mainframe »»»

Learzi | 9. 9. 2007 Ne 15.59 | Vynálezy | trvalý odkaz | tisk | 10132x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář
reaguj[1]
Vladimíra mejl 12. 4. 2010 Po 20.03

:-D je to super

reaguj[2]
byfiles web 17. 2. 2012 Pá 12.43

Ty ženy na fotografii vypadají tak cool)

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.