Nslookup
Nejčastěji používaný program pro kontrolu DNS je Nslookup. Tento program má jednu velkou výhodu. Je dnes totiž součástí balíku TCP/IP na Unixu i Windows a nemusíme jej tedy nikde shánět a kompilovat.
Programem nslookup posíláme DNS dotazy na DNS server a kontrolujeme, zda DNS server odpovídá správně. Pomocí programu nslookup můžeme vystupovat v roli resolveru a požadovat po name serveru konečnou odpověď na náš dotaz. Nebo můžeme pomocí programu nslookup simulovat chování name serveru, který komunikuje s jiným name serverem (tj. požadovat jen částečné odpovědi). Záleží na tom, co chceme pomocí programu nslookup testovat.
Program nslookup posílá DNS dotazy implicitně na name server, který je na systému nastavený jako resolver. V OS Unix tedy posílá dotazy na name server uvedený v souboru /etc/resolv.conf.
Program nslookup spustíme v interaktivním režimu příkazem nslookup, výsledkem spuštění programu je např. prompt:
Default Server: epospedia.xf.cz
Address: 118.172.98.95
>
Odpověď nám oznamuje, že server epospedia.xf.cz je na našem cvičném systému definován v konfiguraci resolveru jako implicitní name server. Tento name server má IP adresu 118.172.98.95. Na výzvu (prompt) > zadáme svůj dotaz. Ptát se můžeme např. na IP adresu nebo jméno nějakého uzlu.
««« Předchozí text: Definice symbolu příkazem EQU Následující text: Nslookup ve Windows »»»
Learzi | 4. 7. 2007 St 22.33 | Internet | trvalý odkaz | tisk | 676x