INFOPEDIA

Jabber

Jabber je komunikační protokol podobný jako ICQ. Na rozdíl od něj je to však otevřený standard, což má své výhody, jako například že každý může napsat svého klienta nebo navrhnout novou funkci. Jabber nepatří žádné firmě a je otevřený pro každého. Jabber není žádný konkrétní program ani žádný konkrétní server. Je to jen „jazyk“, který má sjednotit komunikátory. Přesněji tento jazyk, zvaný správně Jabber Protokol, je založen na standardizovaném protokolu známého pod zkratkou XMPP. Jabber je otevřený komunikační protokol založený na XML, jehož základ je standardizován podobně jako e-mail nebo HTTP. V angličtině se pro podobné služby vžil název instant messaging. Hlavní výhodou Jabberu oproti jiným protokolům je jeho otevřenost a nezávislost na rozmarech jedné konkrétní firmy. Díky tomu existuje spousta klientů pro nejrůznější operační systémy a platformy, dokonce i pro mobilní zařízení (mobilní telefony, PDA). Jabber také podporuje tzv. transporty, díky kterým můžete z jednoho klientského programu komunikovat i s uživateli jiných sítí (ICQ, AIM, MSN…). Transporty ale umožňují i nejrůznější další služby (předpověď počasí, televizní program…)

K dalším přednostem Jabberu určitě patří i podpora šifrování pro bezpečnější komunikaci. Kontakty uložené na serveru zase ocení uživatelé, pracující na více počítačích. Většina klientů umí emotikony (smajlíky), mnoho z nich také umožnují přidávat další nebo upravovat stávající. Další pěknou vlastností je podpora avatarů, která opět funguje mezi více klienty.


««« Předchozí text: WinHelp 4.0 Následující text: Microsoft Bookshelf »»»

Learzi | 27. 4. 2007 Pá 00.00 | Technologie | trvalý odkaz | tisk | 388x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.