INFOPEDIA

Eletronkový počítač EPOS 1

Výzkum, vývoj, výroba a používání počítače SAPO přinesly mnoho zkušeností, které při nemožnosti dostat se k potřebným zahraničním informacím byly hlavním přínosem pro další vývoj počítačů.

Souběžně s počítačem SAPO se vyvíjely další reléové počítače. Na žádost Fyzikálního ústavu ČSAV a s jeho aktivní spoluprací byl v letech 1950 až 1952 vyvinut jednoúčelový počítač s názvem M 1, pro výpočet molekul. Jeho aritmetická jednotka obsahovala podle některých materiálů první použití proudového zpracování dat ve světě.


Epos 1

Epos 1


Další počítač E 1a byl dokončen v roce 1961. Byl řízen děrnou páskou.

E 1 b měl již bubnovou paměť s 1 000 slovy a desítkové zobrazení čísel. Byl uveden do provozu v roce 1962.

Dalším krokem v naší počítačové sérii byl experimentální počítač MP 10. Měl řídící logiku ještě na bázi relé, ale v sériové aritmetické jednotce byly již první polovodiče, a to diody a feritová jádra. Bohužel, všechny uvedené počítače trpěly podobnými neduhy jako SAPO – vysokou poruchovostí a zaostalostí, jejichž hlavní příčinou byla nedostupnost kvalitních součástek.

reléové stroje


««« Předchozí text: Myš Genius Mouse 3 Plug & Play Následující text: Minsk 32 »»»

Learzi | 12. 3. 2007 Po 00.00 | Hardware | trvalý odkaz | tisk | 521x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.