INFOPEDIA

Alan Mathison Turing

Alan Turing se narodil v Paddingtonu v Londýně 23. června 1912. Za nejvýznamnější Turingův přínos lze považovat Turingův počítač, který popisuje principy moderních počítačů v době, kdy ještě počítače neexistovaly a technologie jejich konstrukci ještě neumožňovala.

Ačkoliv původní Turingův „počítač“ byl člověk, který prováděl výpočty, musíme se na popis univerzálního Turingova počítače dívat z hlediska dnešních počítačů, které zpracovávají instrukce nějakého sekvenčního programu.

Během svého pobytu v Princetonu se Turing zabýval myšlenkou konstrukce počítače. Po svém návratu do Cambridge v roce 1938 začal konstruovat analogově mechanické zařízení pro ověření Riemannovy hypotézy, která je dodnes největším nevyřešeným problémem v matematice. Jeho práce však brzy získala zcela nový směr. Byl požádán Vládní školou pro kódy a šifry (the Goverment Code and Cypher School), aby se podílel na rozšifrování německých tajných kódů Enigma.


Alan Turing

Alan Turing


Když 1. září 1939 začala válka Německa proti Polsku, Turing se plně věnoval práci pro tuto školu v Bletchley Park. Přestože práce na kódu Enigma probíhala v tajnosti, později se stala veřejně známou. Turingovy brilantní myšlenky při řešení kódů a vývoj počítačů, které tyto kódy pomáhaly rozřešit, přispěly k záchraně mnoha životů vojáků a civilistů během druhé světové války.

Alan Turing zemřel na otravu kyanidem draselným během experimentů s elektrolýzou 7. června 1954 ve Wilmslow, Cheshire, Anglie.

tags: kod enigma


««« Předchozí text: Programovací jazyk Karel Následující text: Nedostatek paměti ve Windows XP »»»

Learzi | 10. 3. 2007 So 00.00 | Osobnosti IT | trvalý odkaz | tisk | 773x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.