INFOPEDIA

Programovací jazyk Karel

Jazyk Karel vytvořil profesor Richard E. Pettis ze Stanfordské univerzity v USA. Popsal jej ve své knize „KAREL – The Robot“ a nazval jej skutečně „KAREL“ – na počest českého spisovatele Karla Čapka – autora divadelní hry „R.U.R.“, ve které Čapek jako první člověk na světě použil slova robot (které ale vymyslel jeho bratr Josef).

V bývalém Československu se Karel poprvé objevil zásluhou doc. Hvoreckého v Bratislavě. V druhé polovině 80. let se Karel rozšířil na všechny tehdy používané mikropočítače (IQ151, PMD85, Sinclair,…) a konaly se soutěže dětí a mládeže v jeho programování. Karel byl původně navržen jako „předvoj“ jazyka Pascal – má stejné programátorské konstrukce a stejné principy – stejně, jako Pascal podporuje strukturované programování a platí zde zásada rozkladu problému na jednodušší části. Není proto pro děti i dospělé problémem přejít od Karla např. k Logu, Pascalu, C a jiným programovacím jazykům.


Robot Karel

Robot Karel««« Předchozí text: Google Následující text: Alan Mathison Turing »»»

Learzi | 9. 3. 2007 Pá 00.00 | Software | trvalý odkaz | tisk | 582x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.