INFOPEDIA

BitTorrent

BitTorrent je technologie, resp. protokol pro přenos dat přes Internet, která je efektivní zvláště pro distribuci velkých souborů. BitTorrent je jednak název sítě peer to peer a jednak jméno klienta, který se v této síti používá. Zjednodušeně řečeno, uživatelé od sebe současně stahují a současně si navzájem posílají jednotlivé bloky souborů. Jde tedy o typ výměnné sítě. V síti Bit Torrent existují dva typy uzlů: peer a seed. Rozdíl je ten, že seed vlastní kompletní kopii souboru, zatímco peer nikoliv. Seedem se stává peer uzel automaticky v době, kdy má k dispozici kompletní stahovaný soubor. Pokud je spuštěn BT klient na již downloadovaný soubor, stane se seedem.


BitTorrent

BitTorrent


BitTorrent původně nevzniknul jako další ze systémů ke sdílení dat, ale jako distribuční mechanismus pro velké soubory. Při stahování souborů z web serverů, o které je velký zájem a současně je chce stahovat velké množství uživatelů současně, dochází totiž k značnému přetížení těchto serverů, na kterém je žádaný soubor umístěn.


Aby bylo možné stahovat jediný soubor z více zdrojů současně, je třeba jej virtuálně rozdělit na množství menších částí. Každá tato část je kouskem skládačky, která se nakonec složí do původní podoby celku. Každá část může pocházet z jiného místa. Tento popis je u technologie BitTorrent uložen v samostatném souboru s příponou .torrent. Jakmile je (pomocí ovladače integrovaného do webového prohlížeče nebo jiného klientu) zahájeno stahování souboru, stává se tento klient zároveň prvkem, který již stažené součásti nabízí dál.


tagy: bittorrent protokol popis


««« Předchozí text: RPM Následující text: Azureus »»»

Learzi | 27. 12. 2006 St 08.51 | Technologie | trvalý odkaz | tisk | 426x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.