INFOPEDIA

Serial ATA

Většina dnešních osobních počítačů používá pro připojení pevných disků a dalších zařízení paralelní rozhraní sběrnicového typu, které se označuje jako Ultra ATA/100. Paralelní rozhraní ATA je používáno jako hlavní rozhraní pro interní propojení ukládácích zařízení od 80.let (přes 15 let). Dnešní požadavky jsou vyšší rychlosti, robustnější integrita dat a pružnost v návrhu inovativních miniaturizovaných zařízení. Fyzikálně a elektricky došla současná paralelní sběrnice do takových omezení, že již není schopna dalšího zvyšování přenosové rychlosti.


Skupina technologicky vedoucích firem v oboru proto založila Pracovní skupinu pro Serial ATA. Serial ATA je navrženo pro obejití omezení paralelního ATA a zároveň umožnění škálovatelnosti v nadcházejících letech. Cílem navíc bylo dosažení kompatibility a cenové parity se současným paralelním ATA. Pracovní skupina Serial ATA proto prosazuje přijetí Serial ATA ve všech systémech, kde jsou dnes používány jednotky s paralelním ATA.


Serial ATA je sériová architektura, na rozdíl od dnešních diskových jednotek používajících paralelní přenos dat. Serial ATA seřadí mnoho bitů dat do “paketu”, a potom mnohem vyšší rychlostí (30×) než u paralelního přenese data po drátě tam nebo zpět z hostitelského systému. U dnešních paralelních diskových jednotek je prováděna kontrola zabezečení dat CRC na přenášených datech – ale není prováděna u příkazů. Serial ATA integruje CRC na úrovni paketů jak datových, tak příkazových, pro zvýšení spolehlivosti sběrnice. Kód CRC (Cyclic Redundancy Check) detekuje všechny jedno a dvoubitové chyby a zajišťuje detekci 99.998% všech možných chyb. Disková jednotka se Serial ATA přenáší data rychlostí 150 MB/s po sběrnici do hostitelského systému s extrémně vysokou přesností a rozhraní Serial ATA umožní budoucí škálovatelnost po velmi dlouhou dobu. Po dnešní první generaci jsou na “cestovní mapě” ještě druhá a třetí generace.


Kromě rychlejší a spolehlivější sběrnice vylepšuje Serial ATA kabeláž a konektory pro spolehlivou a přitom jednoduchou montáž. Kabely Serial ATA jsou tenčí a povolují delší maximální délku, takže méně brání proudění vzduchu v systému a umožňují inovativní miniaturizaci nových systémů včetně například systémů spotřební elektroniky.


V dnešních Serial ATA discích najdeme na první pohled neviditelné rozdíly mez produkty různých výrobců. Kvůli snadnějšímu návrhu s využitím dnešních konstrukcí někteří výrobci použili v elektronice diskové jednotky “můstek”, tedy čip, který převádí protokol Serial ATA interně na protokol paralelní (aby se snadno modifikoval návrh existujících diskových jednotek), který mírně degraduje výkon – ze 150 MB/s se musí přizpůsobit pomalejšímu přenosu ATA/100 (příkazy jsou navíc přenášeny dokonce jen 16 MB/s). Naproti tomu disky s “nativním” Serial ATA mají již vnitřní datové cesty plně přizpůsobené tomuto rozhraní.


klíče: SATA, Serial ATA


««« Předchozí text: Bemer Robert (Bob) W. Následující text: "Počítač" z Antikythery »»»

Learzi | 9. 12. 2006 So 19.03 | Hardware | trvalý odkaz | tisk | 473x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.