INFOPEDIA

Joomla!

obrazek   Joomla! je redakční systém (CMS), který navazuje na publikační systém Mambo. Jde o open source projekt, takže je zadarmo, nejedná se o komerční produkt. Název joomla je anglický fonetický přepis svahilského slova „jumla“, které znamená „všichni dohromady“ nebo „v celku“. Výslovnost slova Joomla je „džumla“. Je vytvořena v jazyce PHP a využívá databázi MySQL.

Joomla! je svobodný open source CMS pro účely publikování informací na internetu a intranetu. Je napsána v jazyce PHP a využívá databázi MySQL. Joomla! podporuje caching, indexaci stránek, RSS, tisknutelné verze stránek, zobrazování novinek, blogy, diskusní fóra, hlasování, kalendář, vyhledávání v rámci webserveru, lokalizace a vícejazyčné verze.

Tento název byl vybrán jako závazek vývojářského týmu a komunity k tomuto projektu. První verze projektu Joomla! (Joomla! 1.0.0) byla vydána 16. září, 2005. Tato verze byla identická s produktem Mambo 4.5.2.3, byly pouze opraveny některé bezpečnostní chyby. Ve vývojovém plánu bude podle vývojářů Joomla! 2.0 kompletně přepsána do jazyka PHP 5. Joomla! je licencována pod GNU General Public License.

Pro Joomlu je napsáno přes 3000 open source doplňků a existují i komerční doplňky, například pro e-learning. Snadno se dají vytvořit také internetové obchody, rezervační systémy a další vlastbosti aplikace díky díky snadno rozšířitelné MVC architektuře.


««« Předchozí text: Výměna ikonek Následující text: Harddisk »»»

Learzi | 4. 11. 2006 So 22.32 | CMS | trvalý odkaz | tisk | 772x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.