INFOPEDIA

Laserové tiskárny

obrazek   Fungují na principu pohyblivého laserového paprsku, který vytváří obraz stránky na otočný válec citlivý na světlo. Celý proces využívá statickou elektřinu, takže na místě, kam dopadne paprsek, se vytvoří náboj, na který se zachycuje tonerový prášek, jež je následně na spodní části válce přitlačen k papíru, kde vznikne otisk. Takzvaná zapékací jednotka poté tonerový prášek do papíru zažehlí.

Kromě laserové technologie existují ještě takzvané LED tiskárny, které namísto laserového paprsku využívají svítící diody, a LCD tiskárny, kde se používá technologie s běžným světlem stíněným LCD displejem propouštějícím světlo na válec. Výhodou laserových tiskáren je kvalitní černobílý tisk (v dnešní době je pro tisk barevných dokumentů a speciálně pak fotografi í rozhodně nejlepší volbou inkoustová tiskárna), vysoká rychlost tisku a nehlučný provoz. Dražší zařízení pak nabízejí větší zatížení, menší provozní náklady, podporu přímého připojení k síti, dodatečné zásobníky papíru a další vylepšení pro tisk ve velkém.


obrazek

Nevýhodou je to, že při tisku je v činnosti laser, který způsobuje vznik ozónu, který je pro člověka velmi nebezpečný. Dříve se uváděly i vysoké přizovací náklady, což ale nemusí být pravidlem, jednoduché maloobjemové černobílé laserové tiskárny se dnes dají pořídit pod cenu vybavenějších inkoustovek. Dražší laserové tiskárny jsou samozřejmě dražší. Nevýhodou je vyšší počáteční investice, která se však brzy vrátí díky nízkým celkovým nákladům na vlastnictví (tzv. TCO). Laserové tiskárny se hodí hlavně pro firemní použití, zejména pak do prostředí, kde je potřeba tisknout ve velkém, rychle a levně více stránek najednou. V domácnostech jsou oblíbené zejména menší multifunkce s černobílým tiskem i kopírováním a barevným skenerem, které jsou cenově čím dál dostupnější.


««« Předchozí text: BCR Následující text: WebsiteBaker CMS »»»

Learzi | 12. 5. 2010 St 19.10 | Periferie | trvalý odkaz | tisk | 425x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.