INFOPEDIA

Magnetické médium

Magnetické médium (nejen diskety, ZIP disky a podobně, ale i například pevné disky) uchovává data pomocí miniaturních magnetů, resp. jejich orientace. Problém je v tom, že magnety jsou ovlivňovány magnetickým a elektromagnetickým polem. V praxi to znamená, že záznam se může poškodit okolním polem (elektromotor, reproduktor, relé, ale též magnetické pole Země). Čím je pole silnější, tím kratší chvíle stačí k poškození dat a naopak. Je nutné si uvědomit, že magnetické pole je nejen v okolí paměťového nosiče, ale i uvnitř něj. Jednotlivé magnety, ze kterých je paměťové médium složeno, se bohužel rovněž vzájemně ovlivňují. Po čase se médium při sebelepším uskladnění samo zničí.

Magnetooptické médium sice slůvko magneto v názvu obsaženo má, ovšem to je pouze pro chvíli zápisu. Při zápisu se materiál laserem rozpálí na vysokou teplotu a tu chvíli je materiál ovlivnitelný magnetickým polem, které se v tu chvíli záznamovou hlavou vyvolá. Podle natočení magnetických vln rozžhavený materiál po vychladnutí otáčí fázi světla jedním či druhým směrem. Čtení probíhá jen laserem. Díky tomuto faktu jsou magnetooptické disky naprosto imunní vůči magnetickým polím. Trvanlivost záznamu je v porovnání s magnetickým nesrovnatelně delší, trvanlivější a zároveň odolnější vůči škodlivým vlivům.

tags: magneticke pole zeme .zip, magnetická média, trvanlivost magnetického záznamu


««« Předchozí text: PD disk Následující text: L-systémy »»»

Learzi | 27. 9. 2006 St 06.31 | Technologie | trvalý odkaz | tisk | 543x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.