INFOPEDIA

Spuštění plného provozu ISDS

obrazek   V neděli 1. 11. 2009 se naplno rozběhl ostrý provoz Informačního systému datových schránek, projektu, který změnil pravidla doručování ve veřejné správě.

Díky zvýšené aktivitě Ministerstva vnitra se nakonec podařilo přesvědčit většinu orgánů veřejné moci, aby s aktivací datové schránky nečekaly na začátek listopadu, kdy všechny neaktivované datové schránky aktivoval stál, ale zpřístupnily si je ještě před startem ostrého provozu systému.

Aktivovat si v předstihu datovou schránku, a využít tak možnosti důkladně se seznámit se systémem ještě před spuštěním ostrého provozu se nakonec rozhodlo 4043 orgánů veřejné moci ze 7564. Datových schránek aktivovaných před automatickou aktivací 1.11. 2009 bylo celkem 110 284.

Bohužel většina právnických osob zapsaných v obchodním rejstříku, které mají stejně jako orgány veřejné moci schránky zřízené ze zákona, se rozhodla s aktivací vyčkat až do samotného konce. Ministerstvo vnitra proto muselo v noci na neděli 1. 11. 2009 aktivovat 243 662 datových schránek právnických osob z 342 115.

Celkem muselo ministerstvo vnitra 1. 11. 2009 aktivovat 252 276 datových schránek.

„Je zřejmé, že právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku si datové schránky ve velké míře samy neaktivovaly. Na základě informací o tom, kolik orgánů veřejné moci či právnických osob do datových schránek aktivně nezasahuje, jsem se rozhodl, že budeme zejména orgány veřejné moci a dle možností i právnické osoby opakovně upozorňovat na to, že ve svých schránkách mají nevyzvednuté zprávy. Celý systém a jeho efektivitu budeme po měsíci pečlivě vyhodnocovat. Nechceme připustit, aby komunikace v rámci veřejné správy kolabovala,“ říká Martin Pecina, ministr vnitra.

Informační systém datových schránek dává možnost zjistit, ke kterým datovým schránkám bylo nebo nebylo přistoupeno. Listovní tajemství je zachováno stejně jako v případě klasické papírové korespondence.

Konečné statistiky ISDS:

Datovou schránku má od 1. 11. 2009 aktivovánu:

7 582 fyzických osob, 2 604 podnikajících fyzických osob 7 654 orgánů veřejné moci
342 115 právnických osob.

schránky na diskety 5,25, statistika datových schránek


««« Předchozí text: Zabezpečení datových schránek Následující text: Procesor VIA Nano 3000 »»»

key | 2. 11. 2009 Po 20.43 | Datové schránky | trvalý odkaz | tisk | 211x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.