INFOPEDIA

Conficker varianta C

obrazek   Internetem se už šíří nejnovější varianta nebezpečného červa Conflicker. Předcházející varianty odstavily tisíce počítačů na celém světě, ale Win32/Conficker.X (jinými společnostmi označovaný jako Conflicker.C nebo Conflicker.D) představuje podle expertů potenciálně ještě větší hrozbu. Je perfektně připravený na masivní útok na počítačovou infrastrukturu a krádeže dat.

Po datu 1. 4. 2009 začne získávat instrukce až z 50 000 domén denně (to není apríl). Společnost Microsoft vyhlásila odměnu čtvrt miliónu dolarů na dopadení jejího autora…

K ochraně před tímto červem postačí aplikovat zmíněnou záplatu MS08–067. Je ale možné, že vznikne nová varianta využívající nějakou novou dosud nezazáplatovanou díru.

Po 1. dubnu 2009 měl značně zvýšit počet internetových domén, odkud se červ bude snažit získat instrukce k další činnosti. "Zatímco současné varianty operovaly řádově se stovkami domén denně, po 1. dubnu jich má být až 50.000 denně.

Nová varianta červa Conficker je schopna masivního útoku na počítačovou infrastrukturu a internet. V historii počítačových hrozeb je Conficker jednou z těch nejnebezpečnějších, protože dokáže najednou zasáhnout obrovské množství počítačů. „Základním cílem autorů červa je vybudovat a stabilizovat botnet dosud nevídané síly, který mohou využít na útok vůči infrastruktuře nebo k masové špionáži.

Odborníci zatím netuší, jak se červ po datu prvního dubna 2009 zachová, a neví, zda to stihnou během takto krátké doby zjistit. Podle nich je poslední varianta defenzivně orientovaná a snaží se skrýt svou přítomnost v napadeném počítači, což komplikuje zpětné vysledování původu. Autoři škodlivých kódů jsou při psaní stále trpělivější, vytvářejí sofistikovanější červy a hledají nové cesty, jak obejít bezpečnostní firmy a jejich software.


««« Předchozí text: Freecom XS 3.0 Následující text: DeltaCopy »»»

key | 28. 10. 2008 Út 20.15 | Bezpečnost | trvalý odkaz | tisk | 228x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.