INFOPEDIA

Blu-Ray

obrazek   Na trhu je čím dál více plochých televizorů, které umí přehrát film ve formátu HD (High-definition = vysoké rozlišení). Na to ale klasické DVD už nestačí. Proto na světě vznikla nová optická média, která by měla dostatečnou kapacitu pro uložení takového filmu. Byl to Blu-ray od firmy Sony a konkurenční HD-DVD od společnosti Toshiba.

Oba formáty se vyvíjely prakticky současně. Zlom přišel na začátku roku 2008, kdy Toshiba oznámila ukončení vývoje i podpory HD-DVD a Blu-ray se taky stal jedinou možností pro ukládání audiovizuálního obsahu ve vysokém rozlišení a stal se tak plnohodnotným nástupcem DVD.


obrazek

Co je Blu-Ray?

Technologie Blu-ray je jeden z nejnovějších formátů vysokokapacitních optických disků určených primárně pro uložení videa ve vysokém (HD – high definition) rozlíšení nebo velkého množství dat.

Technologie laseru s modrým světlem umožňuje záznamovou kapacitu až 50GB – pětkrát víc než je kapacita disku DVD a 35× víc než je kapacita CD. To představuje devět hodin záznamu v kvalitě HD, 23 hodin záznamu v kvalitě SD nebo desítky tisíců hudebních titulů.

struktura blue-ray disku, co to je, vysvětlení pojmu, definice, čím přehrát blu ray


««« Předchozí text: Záloha filesystémů na pásku Následující text: Zjištění verze nainstalovaného prostředí Sun Java »»»

Learzi | 1. 7. 2008 Út 10.16 | TV - Video - DVD | trvalý odkaz | tisk | 458x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.