INFOPEDIA

Ajax

Termín AJAX se poprvé veřejně objevil v dubnu 2005 v článku Jesse James Garretta, nazvaném Ajax: A New Approach to Web Applications (Ajax: Nový přístup k webovým aplikacím). Myšlenky, na kterých je AJAX založen, jsou však výrazně starší.

V roce 1998 představil Microsoft novou technologii nazvanou Remote Scripting, ve které v klientském prohlížeči běžel Java applet komunikující se serverem, přičemž tento applet poskytoval služby JavaScriptovým funkcím. Tato technika fungovala v MSIE od verze 4 i v Netscape Navigatoru od verze 4. V páté verzi IE zavedl Microsoft objekt XMLHttpRequest, který v roce 2000 využil v novém programu Outlook Web Access, který poskytuje webové rozhraní pro přístup k e-mailům na Microsoft Exchange Server.

Velká popularita a rozšíření AJAXu začala několika službami společnosti Google (nejdříve Gmail, posléze Google Maps a další).

Ajax se dá použít vlastně všude, kde chcete dynamicky přidávat data na stránku.

Je to mix několika technologií – standardní HTML, používá DOM model, data se předávají pomocí formátů XML a XSLT asynchronně a celé je to zařízeno přes javascript. Rozhraní pro AJAX by mělo být jednoduché, třeba nadstavba Google nad mapami dělaná pomocí AJAXU byla velmi rychle prozkoumána hackery, kteří pak nad mapami udělali další aplikace (asi proto je AJAX tak populární).


««« Předchozí text: Web 2.0 Následující text: Micro-Reflector recording »»»

Learzi | 24. 7. 2007 Út 21.53 | Internet | trvalý odkaz | tisk | 427x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.