INFOPEDIA

Počítač

Počítač je složitý univerzální číslicový systém určený k samostatnému vykonávání požadované posloupnosti operací (výpočtů) nad údaji na základě předem připraveného programu.

Je to velmi komplikovaný elektronický přístroj, sestavený z tisíce drobných elektronických obvodů. Dokáže zpracovat obrovské množství informací a řešit velmi složité úkoly. K tomu však potřebuje přesný návod, jak to má udělat, protože neumí tvořivě přemýšlet jako lidé. Tento návod, soubor instrukcí, se jmenuje program. Mnoho věcí bychom bez počítače řešili obtížně nebo nevyřešili vůbec. Počítače mají na starosti předpovědi počasí,jiné mají v paměti trasy letadel, další mají lékařské přístroje a mohou se s nimi hrát různé hry.

Počítače rozdělujeme na sálové (mainframe), osobní (PC), kapesní (hanheld) a přenosné (notebook, subnotebook, netbook, tablet) a servery. Dále jsou počítače průmyslové a jednoúčelové.

Jak pracuje počítač

Všechny příkazy a všechno, s čím má pracovat, si počítač musí převést do binární číselné soustavy. Další úkony pak dělá formou matematických operací s těmito čísly. Po skončení práce musí binární čísla znovu převést na srozumitelná slova a obrazy.


««« Předchozí text: Z1 Následující text: CMS »»»

Learzi | 1. 2. 2007 Čt 00.00 | Obecné pojmy | trvalý odkaz | tisk | 391x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.