INFOPEDIA

OCR

Zkratka OCR znamená „Optical Character Recognition“ (optické rozpoznávání znaků) a popisuje proces, kdy je z papírového dokumentu naskenován obraz a následně je z tohoto obrazu „extrahován“ text.

Tímto způsobem jsou papírové dokumenty konvertovány do editovatelných počítačových souborů. Rozpoznávání textu je 20až 25krát rychlejší než ruční přepisování. Pro srovnání si uvedeme pár čísel: zatímco velmi rychlá sekretářka napíše 200 znaků za minutu, OCR rozpozná několik stovek znaků za sekundu. (Nutno přidat určitou dobu pro proces skenování a pro obsluhu softwaru.)

OCR lze také použít, když budete chtít převést do počítače tabulky s čísly, takže se ve vaší kanceláři může stát velice efektivním nástrojem.

Ačkoli vývoj OCR začal již před 30 lety ve výzkumných laboratořích umělé inteligence, přesto je tato technologie celkem neznámá i pro lidi, kteří by ji mohli používat při každodenní práci. První OCR byly velmi pomalé a nebyly zcela přesné. Ve většině případů se omezovaly na rozpoznávání speciálních fontů (OCR-A, OCR-B). Ale stejně jako v ostatních oblastech počítačové vědy, dochází i zde k obrovskému vývoji. První komerční produkty OCR na platformě PC se objevily na konci 80. let. V 90. letech se tato technologie zpřesnila, zrychlila a stabilizovala. A tak zatímco se výkon zvyšoval, ceny OCR a skenerů výrazně klesaly.

tags: ocr znamená


««« Předchozí text: Fineprint 2000 Následující text: WHOIS »»»

Learzi | 9. 1. 2007 Út 00.00 | Technologie | trvalý odkaz | tisk | 457x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.