INFOPEDIA

OCR

Zkratka OCR znamená „Optical Character Recognition“ (optické rozpoznávání znaků) a popisuje proces, kdy je z papírového dokumentu naskenován obraz a následně je z tohoto obrazu „extrahován“ text.

Tímto způsobem jsou papírové dokumenty konvertovány do editovatelných počítačových souborů. Rozpoznávání textu je 20až 25krát rychlejší než ruční přepisování. Pro srovnání si uvedeme pár čísel: zatímco velmi rychlá sekretářka napíše 200 znaků za minutu, OCR rozpozná několik stovek znaků za sekundu. (Nutno přidat určitou dobu pro proces skenování a pro obsluhu softwaru.)

OCR lze také použít, když budete chtít převést do počítače tabulky s čísly, takže se ve vaší kanceláři může stát velice efektivním nástrojem.

Ačkoli vývoj OCR začal již před 30 lety ve výzkumných laboratořích umělé inteligence, přesto je tato technologie celkem neznámá i pro lidi, kteří by ji mohli používat při každodenní práci. První OCR byly velmi pomalé a nebyly zcela přesné. Ve většině případů se omezovaly na rozpoznávání speciálních fontů (OCR-A, OCR-B). Ale stejně jako v ostatních oblastech počítačové vědy, dochází i zde k obrovskému vývoji. První komerční produkty OCR na platformě PC se objevily na konci 80. let. V 90. letech se tato technologie zpřesnila, zrychlila a stabilizovala. A tak zatímco se výkon zvyšoval, ceny OCR a skenerů výrazně klesaly.

tags: ocr znamená


««« Předchozí text: Fineprint 2000 Následující text: WHOIS »»»

Learzi | 9. 1. 2007 Út 00.00 | Technologie | trvalý odkaz | tisk | 242x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich