INFOPEDIA

Enigma

obrazek   Německý šifrovací stroj z druhé světové války sice nebyl počítačem v pravém slova smyslu, ale používal se na šifrování, což je jedna z běžných úloh podějších počítačů.

Enigmu vynalezl v roce 1918 Albert Schreibus a přinesli její návrh do německé armády. Armádu však Enigma nezajímala a tak se Schreibus rozhodl prodat patent firmě Gewershaft. Až poté co se Hitler dostal k moci si armáda uvědomila jakou Enigma skýtá možnost a okamžitě patent odkoupila a Enigmu stáhla z obchodů.

Enigmu pak během 2. světové války využívali němečtí velitelé k zadávání rozkazů, určování poloh jednotek a lodí. Spojenci tak neměli šanci dozvědět se cokoli o pohybu Německých jednotek a Enigma se stala největší Německou zbraní v druhé světové válce.



Enigma

Enigma


Ponorku U-110 zasáhly napřátelské hloubkové bomby a poškozený stroj se musel vynořit. Na palubu se dostal nepřítel. Kořist byla bohatá. Angličanům padl do ruky šifrovací přístroj Enigma, který byl klíčem k tajným kódům německé armády. Díky ukořistěnému přístroji mohli britští odborníci na šifry odposlouchávat komunikaci mezi Dönitzem a kapitány ponorek. Díky tomu, že britští kryptoanalytici dokázali přečíst všechny jejich depeše, mohli britské konvoje odklonit do bezpečné vzdálenosti od vlčích smeček. Britové tak ponorky vlastně neporazili, ale bránili jim dosáhnout jakéhokoliv vítězství.

tagy: enigma ĺˇifrovacă­ stroj, albert schreibus


««« Předchozí text: Síť Bluetooth Následující text: Superlink »»»

Learzi | 29. 12. 2006 Pá 16.48 | Vynálezy | trvalý odkaz | tisk | 1197x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Jerad
Jacques mejl 7. 4. 2007 So 06.42

Enigma byla nepochybně famózním vynálezem !!!

reaguj[2] Gunner
Cody mejl web 6. 6. 2007 St 04.44

ENigma, není to taky skupina, myslim jako hudební?

reaguj[3] Ano i ne
Chalkidiki 7. 7. 2007 So 02.37

Je ale ne tahleta

reaguj[4] Enigma
Rampant 7. 7. 2007 So 02.38

Není Enigma jako Enigma :-)

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.