INFOPEDIA

Bemer Robert (Bob) W.

Jeden z lidí, kteří stáli u kolébky moderního software. Matematik vzděláním i původem (jeho otec byl středoškolský učitel matematiky a učil matematiku i svého syna Roberta, i jako ředitel školy), vystudoval Cranbrook Academy roku 1936 a graduoval s baccalauréatem v matematice roku 1940 z Albion College ve státu Michigan.

Během své kariéry pracoval jako matematik v průmyslu, zpočátku převážně pro letecké společnosti, jako Douglas Aircraft, Lockheed Aircraft, Marquard Aircraft a Lockheed Missile & Aerospace, kde se zabýval výpočty z oboru aerodynamiky a balistiky. Z těch dob pochází jeho dodnes používaný program pro trojrozměrný výpočet dráhy střely z telemetrických dat.

Již před svým nástupem k IBM roku 1957 jako zástupce vedoucího výzkumu programování napsal pro IBM program PRINT I, údajně první „load and go“ compiler. Roku 1958 spolu s paní Grace Hopper, jinak (admirálem amerického válečného loďstva), přivedl k životu známý program COBOL, který také pojmenoval jako akronym slov „COmmon Bussiness Oriented Language“.

Roku 1960 přivedl na svět ASCII, American Standard Code for Information Interchange, systém, který unifikoval do té doby roztříštěné metody jak číslicemi vyjádřit abecedu a interpunkci. Následoval kód ISO jako mezinárodní standard. Ve stejné době vynalezl „escape“ mechanizmus, kterým dnes můžeme přerušit, nebo zastavit program a přejít do jiného. Escape je take důležitou součásti jazyku HTML. Robert Bemer je také vynálezcem symbolu "" (reverse backlash), dnes pevně zabydleného na každé počítačové klávesnici. Byl původcem a hybnou pákou zavedení 8bytového systému na IBM počítačích.

Roku 1965 přešel ke Sperry Rand Corporation a pak nastoupil jako vedoucí programátorů u firmy Bull General Electric v Paříži., aby v sedmdesátých letech přešel k Honneywellu a nakonec si otevřel svoji vlastní sofwarovou firmu Bob Bemer Software. Z těch dob pochází jeho koncept „fabriky na programy“ (software factory), koncept, který později tak důkladně využili pánové Allen a Gates v Microsoftu. Na rozdíl od nich ale pan Bemer své vynálezy určil pro veřejnost (public domain), leckdy bez jakéhokoliv nároku na finanční odměnu.

software na výpočet balistiky


««« Předchozí text: Hopper Grace Murray Následující text: Serial ATA »»»

Learzi | 8. 12. 2006 Pá 00.12 | Osobnosti IT | trvalý odkaz | tisk | 505x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.