INFOPEDIA

Free Digital Camera Enhancer 1.3

obrazek   Kromě Photoshopu existují ještě i jiné alternativy pro úpravy digitálních fotografií, které toho umí více a navíc jsou zadarmo. Jedná se např. o Free Digital Camera Enhancer od firmy Mediachance.

Free Digital Camera Enhancer je „mladší bratr“ komerčního automatického enhanceru a dávkového procesoru DCE AutoEnhance. Hlavním účelem programu je redukce šumu a vyvážení barev fotografie pořízené digitálním fotoaparátem. Program dokáže vylepšit snímky podexponované i přexponované, Free DCE existuje ve dvou variantách. Jednak jako zásuvný modul pro Photo-Brush (což je grafický editor pocházející rovněž ze stáje firmy Mediachance), a jednak jako samostatný „stand-alone“ program pro Windows. V tomto článku se budeme zabývat druhou variantou.


obrazek

Instalace

Program je možné stáhnout přímo ze stránek výrobce, tedy firmy Mediachance. Instalační balíček sestává pouze ze dvou souborů, spustitelného souboru „Setup.exe“ a textové informace „Readme.txt“. Celý download má něco přes 0,5 MB a vlastní instalace je velmi kratičká, spočívá pouze v potvrzení adresáře, kam se prográmek nahraje.

Po spuštění programu se zobrazí okno rozdělené na dvě samostatné části. Tlačítkem „Load“ spustíme dialogové okno pro výběr souboru s digitálním obrázkem, který chceme upravovat. Při výběru souboru bohužel není dostupná funkce „Náhled“, která je u aplikací podobného typu běžná, což je trošku škoda. Program je schopen otevřít soubory v grafických formátech .Bmp;.Jpg;.Pcx;.Png;.Tga;.Tif;*.Wmf a *.Pax.


obrazek

Práce s programem

Po výběru a natažení obrázku proběhne jeho automatická úprava. Provedené změny můžeme ještě dále manuálně měnit pomocí ovládacích prvků ve spodní části okna.

Jezdcem „Auto Balance“ je možno nastavit stupeň automatického vyvážení. Jezdec „Color“ upravuje sytost barev, s jeho pomocí lze obrázek úplně odbarvit a nebo naopak. Při používání této funkce doporučuji přidávat opatrně, příliš výrazné barvy mohou obrázek někdy pokazit. Jezdcem „Midtones“ nastavujeme úroveň jasu pokud je obrázek příliš tmavý nebo naopak příliš světlý. Jezdec „Enh. Details“ určuje úroveň vykreslení detailů. Jezdcem „De Noiser“ nastavujeme stupeň redukce šumu. Dalším ovládacím prvkem je přepínací box, který umožňuje vybrat ze tří voleb: Landscape, Mid-Details a Close-up podle typu záběru. Tato funkce optimalizuje obrázek podle toho zda se jedná o krajinu nebo snímek zachycující střední vzdálenosti, anebo detaily (makra). Dále je k dispozici tlačítko „Zoom“ kterým si můžeme obrázek zvětšit a prohlédnout si detailní výřez snímku.

Pro dosažení co nejlepších výsledků je potřeba si s nastavením jednotlivých hodnot pohrát a výsledky porovnávat v pravém okně. Optimální vzájemnou kombinací jednotlivých jezdců je skutečně možno dosáhnout skvělých fotek, a to i z expozicí, které se po prvotním nahrání z fotoaparátu do počítače jevily jako průměrné nebo podprůměrné.

Veškeré změny, které uživatel provede, jsou aplikovány na snímek bezprostředně po provedení. Průběh provádění je indikován ukazatelem v levé dolní části panelu. Výsledek snažení je pak možno uložit do nového souboru prostřednictvím tlačítka Save. V případě formátu JPG, který je nejpoužívanějším formátem většiny digitálních fotoaparátů, má uživtel při ukládání možnost nastavení kvality a velikosti upraveného snímku, a to v přepínacím boxu „JPG Quality“. Závěr a hodnocení

Program je skutečně zcela „free“, neobsahuje žádná omezení a upravené obrázky lze dále použít. Účelem programu je namlsat potencionálního zájemce na komerční produkt DCE Auto Enhance, který obsahuje řadu dalších funkcí a vlastností. Ten je určen pro skutečně profesionální práci s digitální fotografií. Hlavním rozdílem mezi touto a free verzí je tzv. „Advanced Enhancing“, což znamená možnost nastavovat a upravovat veškeré parametry získané z EXIF metadat, čili z informací, které do souboru zapisuje přímo digitální fotoaparát. Informace EXIF jsou pak v komerční verzi ve výsledném souboru opět zachovány. K dalším možnostem komerční verze patří možnost měnit velikost obrázku, otáčení bez ztráty či deformace pixelů, přidání textu, atd. Kompletní přehled rozdílů mezi komerční a free verzí se nachází na webové stránce programu.

Free DCE má dobré reference, o spokojenosti uživatelů svědčí četné pochvalné recenze redaktorů fotografických časopisů a lidí zabývajících se úpravami digitálních fotografií. Některé z nich si můžete přečíst přímo na webové stránce programu. I když program svými možnostmi nemůže zcela nahradit profesionální nástroje typu Adobe Photoshop, kde máte vše plně pod kontrolou, pro běžné úpravy fotek zcela postačí a díky své nulové ceně a intuitivnímu ovládání

Produkt: Free Digital Camera Enhancer
Výrobce: Mediachance USA
Podpora Windows 95/98SE/ME/2000/XP
Homepage programu http://www.mediachance.com/…enhancer.htm
Demoverze: http://www.mediachance.com/…dcenhanc.zip
Cena: freeware


««« Předchozí text: Threat Následující text: Trojský kůň Typot »»»

mortus | 16. 3. 2010 Út 21.03 | Grafika | trvalý odkaz | tisk | 278x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.