INFOPEDIA

Nové lasery Ricohu čtou HD DVD i Blu-ray

obrazek   O vývoji hybridního laseru schopného číst HD DVD i Blu-ray média se zmiňovaly již společnosti LG i Samsung. Firma Ricoh zveřejnila údaje o svém novém laseru, který používá 1mm tenké destičky s koncentrickými rýhami na každé straně. Díky tomu nový laser umí poznat, jaký druh disku jste vložili do jednotky (jestli je to CD, HD DVD nebo BD) a nastaví délku paprsku tak, aby byl schopen číst příslušný typ média.

Schopnost zápisu zatím není zcela dořešena, protože světlo laseru difrakcí ztrácí potřebnou intenzitu pro vypalování. Avšak dokud cena prázdných médií nesestoupí na přijatelnou cenu, nemusíme se s tím dělat zas až tak velké starosti.

Ricoh chce první funkční prototyp prezentovat již příští týden, sériová produkce by měla být zahájena do konce roku. Ricoh se tak fakticky stane prvním dodavatelem duálního systému schopného pracovat s oběma formáty. Technologicky není výroba takové čtecí optické hlavy úplně triviální, jelikož Blu-ray má data uložena jen 0,1 mm pod povrchem, kdežto HD DVD 0,6 mm. Díky tomu by Ricoh mohl být výrobce prvního hybridního přehrávače, který by se mohl na trh dostat v případě optimistických odhadů už někdy začátkem roku 2007.

Hybridní přehrávače by se mohly stát řešením v nadcházející válce formátů, která de facto již začala a ve které již padají první vítězství. Mezi takové dílčí vítezství můžeme například uvedení prvního HD DVD rekordéru Toshibou, o kterém jsme nedávno psali.

Je možné, že tato válka nakonec dopadne podobně, jako před pár lety o něco menší bitva mezi +R/RW a -R/RW u vypalovaček. Výrobci nakonec pochopili, že nejlepším řešením je, aby vypalovačky zvládaly oba formáty a třeba i ještě nějaký navíc (DVD-RAM). A tak se třeba za pár let dočkáme toho, že si zkrátka v obchodě zakoupíme HiDef DVD médium, aniž bychom se starali o to, jestli nám doma půjde použít nebo ne, a tuto starost přenecháme sofistikovaným přístrojům, které zvládnou HD DVD i Blu-Ray.


««« Předchozí text: GRPS Následující text: CD-ROM »»»

mortus | 9. 7. 2006 Ne 18.24 | TV - Video - DVD | trvalý odkaz | tisk | 290x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.