INFOPEDIA

Toshiba uvede na trh první HD DVD rekordér

obrazek   TOKIO: Japonský elektronický konglomerát Toshiba uvede v polovině příštího měsíce na domácí trh první DVD rekordér nové generace založený na formátu HD DVD.

Firma to oznámila 21. června 2006. Bude to první prodávaný přístroj nahrávající formát HD-DVD, který firma podporuje jako konkurent proti Blu-ray, což je další pokročilý formát DVD, který podporují zejména Sony a Matsushita. Bude obsahovat HDMI výstup a bude zpětně kompatibilní se současným DVD formátem. Nový rekordér s pevným diskem s kapacitou 1 TB by se měl prodávat za 398 tisíc jenů (zhruba 78 tisíc korun). Na to, o jak medializovaný a očekávaný produkt se jedná (prototyp byl vystavován na CES 2005) se jedná o relativně nízkou katalogovou cenu.


obrazek

Modelové označení rekordéru je RD-A1. Zařízení je schopné přehrávat plné HD rozlišení, tedy 1920×1080 bodů neprokládaně. Diskové pole o kapacitě 1 TB bude možné zaplnit až 130 hodinami záznamu videa ve vysokém rozlišení. Na HD DVD médium lze vypálit ve stejné kvalitě zhruba 230 minut videa u dvouvrstvých médií, jednovrstvá pak pojmou 115 minut. Audio lze nahrávat ve 3 formátech: Dolby Digital, L-PCM a AAC 5.1. Dobrou zprávou je i podpora DVD-R/RW/RAM. Oficiální datum zahájení prodeje v Japonsku je stanoveno na 14. července. V USA se bude prodávat zřejmě až na jaře příštího roku.

Již v březnu tohoto roku firma odstartovala prodej prvního HD-DVD přehrávače. S uvedením prvního HD-DVD rekordéru na trh vyvstávají další četné otázky, především jestli ve skutečnosti bude po discích s větší kapacitou poptávka a jak na možnosti nového formátu zareaguje Hollywood. To vše ukáže teprve budoucnost. Jak se zdá, reálná válka mezi formáty HD-DVD a BLU-RAY, připomínající podobnou válku formátů Betamax kontra VHS z počátku osmdesátých let, započne právě toto léto.


««« Předchozí text: HDMI Následující text: APV »»»

mortus | 24. 6. 2006 So 17.51 | TV - Video - DVD | trvalý odkaz | tisk | 130x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich