INFOPEDIA

Knuth Donald Erwin

Profesor Donald Erwin Knuth je emeritní profesor Stanfordovy univerzity v Kalifornii. V postavě Donalda Knutha je v jistém smyslu ztělesněno uvedení informatiky jako rovnocenného oboru mezi ostatní tradiční vědní obory pěstované v univerzitním či akademickém prostředí. Ve svých 58 letech se může pochlubit 19 čestnými doktoráty z univerzit po celém světě, řadou prestižních cen, mj. i IEEE Computer Pioneer Award za zásluhu na vydělení se informatiky jako vědní disciplíny. V jeho pracích a pracích jeho studentů nalezneme zásadní výsledky týkající se výstavby programovacích jazyků, analýzy technik programování a důležitých algoritmů používaných pro třídění, vyhledávání nebo zpracování numerických výpočtů, stejně jako hluboké matematické výsledky z algebry, teorie grafů a kombinatorických metod. Jeho opus magnum, dosud jen z části zpracovaná série monografii The Art of Computer Programming, představuje základní a dodnes svym rozsahem nepřekonané dílo věnované konstrukci a analýze efektivních algoritmů použitelných v praktických programech.

Mezi světovou vědeckou komunitou ho neméně než jeho 18 vydaných knih a dlouhá řada dalších prací proslavila jeho práce na rozsahlem a po stránce praktické použitelnosti nesmírně propracovaném systému programu pro počítačovou sazbu knih, zejména matematických. TeX a aplikace v něm vytvořené (napr. LaTeX) dnes tvoří de facto standard výměny vědeckých publikací v celé řade vědních disciplín, jeho prostředky jsou ukládany vědecké práce v rozsahlých databázích a algoritmy, které D. Knuth pro tento systém vyvinul a které věnoval k obecnému použití, nalezneme v řadě komerčních systémů používaných velkými i menšími nakladatelstvími.


««« Předchozí text: ICL VME Následující text: Komentář programu »»»

Learzi | 13. 12. 2006 St 21.45 | Osobnosti IT | trvalý odkaz | tisk | 465x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.