INFOPEDIA

NAS

Zkratka znamená „Network-Attached Storage“. Jedná se o vyšší úroveň ukládacích systémů, než představují např. DAS (Direct Attached Storage), kde je ukládací zařízení připojeno k jednomu serveru přímo a používá blokový přístup k datům. NAS zařízení využívají existující IP síť (například běžnou LAN založenou na Ethernetu), umožňují sdílení disků více servery nebo klienty. Souborové požadavky jsou mapovány hlavním serverem k souborovému NAS serveru. Odstraněním přímého ukládání dat a jeho managementu z oddělených serverů mohou být uživatelské aplikace a souborové požadavky obslouženy rychleji, protože nesoutěží o stejné procesorové zdroje.

NAS sestávají z harddisků, včetně vícediskových RAID systémů, a software pro konfiguraci a mapování souborů v síťově připojených zařízeních. NAS může být součástí sofistikovanějšího úložného systému nazývaného SAN (Storage Area-Network).

Původně bylo podstatou této architektury jen dosažení přístupu k datům na centrálních serverech, a to běžnými síťovými nástroji. Posléze se důležitým prvkem stala technologie iSCSI. iSCSI znamená Internet SCSI (Small Computer System Interface), ukládací zařízení založené na síťových standardech (jako např. protokol IP). Vůdčí organizací ve vývoji těchto standardů je Internet Engineering Task Force (IETF). iSCSI provádí SCSI příkazy přes IP síť a usnadňuje přenos dat přes intranety a zvládá ukládání dat na dlouhé vzdálenosti. iSCSI zařízení patří mezi klíčové technologie, od nichž se očekává, že díky zvyšování výkonu pomohou přinést rychlý rozvoj SAN trhu. Požadavky klientů a jejich aplikací mohou bežet na stejných segmentech sítě jako přenos dat, nebo je možné aby oba přenosy byly separovány (dvě samostatné sítě). Ať už je použito první nebo druhé řešení, z hlediska bezpečnosti dat dochází k jejímu zvýšení a z hlediska managementu k zjednodušení.

Takto řešená architektura systému dovoluje díky koncentrování dat do centrálních úložišť jejich efektivní správu, zálohování a ochranu a přitom zachovává veškerou výhodu heterogenního síťového prostředí, kdy jednotlivé aplikační balíky jsou provozovány na nejrůznějších operačních platformách.

NAS je možno definovat jako vysoce škálovatelnou, spolehlivou, efektivní, výkonnou a robustní technologii, která zabezpečuje:

– centralizovanou správu dat a management dat
- výkonné ukládání dat
- vysokou dostupnost a odolnost dat
- jednoduché rozpoznávání a opravu chyb dat
- sdílení dat v počítačové síti

NAS může pracovat s několika síťovými protokoly, včetně Microsoft's Internetwork Packet Exchange a NetBEUI, Novell's Netware Internetwork Packet Exchange a Sun Microsystem's Network File System. Ke konfiguraci, včetně nastavení uživatelských priorit, se obvykle používá webový prohlížeč. K síťovému přesměrování pro spojení NAS serveru s dalšími servery lze použít protokol pro sdílení souborů jako např. SMB (Server Message Block), CIFS (Common Internet File System), nebo NFS (NEtwortk File System). Je možno přistupovat k síťovým zdrojům (namapovat sdílené síťové jednotky) nebo používat UNC (Universal Naming Convention) cesty (např. \\JménoServeru\Sdílenýdisk).

tagy: CIFS namapování


««« Předchozí text: Běžešelemovací růčovičky Následující text: CSS »»»

Learzi | 2. 12. 2006 So 20.53 | Technologie | trvalý odkaz | tisk | 478x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.