INFOPEDIA

Manipulace s MBR

V zaváděcím sektoru pevného disku (MBR Master Boot Record) se nalézají důležité informace například tabulka oddílů pevného disku. Pomocí utility MBR-Tool si mimo jiné můžete zaváděcí sektor vašeho pevného disku uložit.

Utilitu najdete , případně na internetové adrese www.diydatarecovery.nl (MBRTOOL.ZIP, 55,3 KB). Využití této freewarové utility pracující v prostředí MS-DOS, případně v programu Příkazový řádek MS-DOS ve Windows 95/98, ovšem zdaleka nespočívá jen ve vytváření záloh MBR. Vytvořenou zálohou můžete poškozený zaváděcí sektor na pevném disku nahradit, dále upravovat nebo odstraňovat tabulku oddílů pevného disku, anebo dokonce data v MBR odstranit, to když je celý zaváděcí sektor nakažen viry. Vytvoření zálohy MBR vám vřele doporučujeme, neboť celá řada virů napadá právě zaváděcí sektor a data v něm upravuje, případně i maže. Vytvoření zálohy MBR je rovněž vhodné i při experimentech s bootovacími manažery, protože tyto právě do zaváděcího sektoru zapisují. Utilita MBR-Tool ale rozeznává na vašem řadiči pouze první čtyři disky.

Riziko: Po špatném použití programu například když omylem smažete tabulku oddílů pevného disku, už svůj počítač nespustíte. Pokud tabulka obsahuje nějaké neplatné hodnoty, jelikož jste v ní provedli chybné změny, může se stát, že operační systém některé z diskových oddílů nerozpozná. To samé se stane v případě, když si vytvoříte zálohu MBR, změníte diskové oddíly a záložní kopii MBR nahrajete zpět. Program MBR-Tool dokáže kterýkoliv diskový oddíl nastavit jako aktivní. Provedete-li ale toto nastavení pro diskový oddíl, ze kterého nelze počítač nastartovat, pak se vám rovněž nepodaří počítač spustit.

Příprava: Dříve, než budete zkoušet, co tato utilita dokáže, si vytvořte zálohu MBR. K tomuto účelu si vytvořte startovací disketu. Nejjednodušší způsob asi bude vložit disketu do mechaniky a v programu Příkazový řádek MS-DOS zadat format a: /s. Poté na disketu nakopírujte soubor MBRTOOL.EXE, který najdete v archivu představovaném souborem MBRTOOL.ZIP. Vytiskněte si manuál představovaný souborem MBRTOOL_USER_MANUAL.HTM, nejlépe přes prohlížeč Internet Explorer.

Druhou možností je zmíněný soubor zkonvertovat do textového formátu a uložit jej na disketu společně s programem pro editaci textu v prostředí MS-DOS (soubor EDIT.COM obvykle se nachází ve složce Windows\Command). V programu Příkazový řádek se přepněte pomocí příkazu a: na disketovou mechaniku a zadejte

mbrtool /x:b /d:0 /f:mbrback1

Tak vytvoříte zálohu (/x:b) MBR prvního pevného disku (/d:0) do souboru mbrback1 (/f:mbrback1). Program si k vytvořenému souboru automaticky přidá odpovídající příponu. Jestliže máte v počítači pevných disků vícero, uložíte si MBR prvních čtyřech disků na vašem řadiči příkazem

mbrtool /x:b /d:a /f:mbrback1

Jak to funguje: Zálohu MBR prvního pevného disku zpět zkopírujete takto: Spusťte počítač pomocí spouštěcí diskety a na příkazový řádek napište příkaz

mbrtool /x:r /d:0 /f:mbrback1

Tento příkaz je potom případně opakovat pro každý disk zvlášť. Tak pro druhý pevný disk bude příkaz vypadat takto

mbrtool /x:r /d:1 /f:mbrback1

Příkazem

mbrtool /x:e /d:0

můžete upravovat tabulku prvního pevného disku. Obrazovka programu se rozdělí na dvě části. V horní části je vidět aktuální stav tabulky, dole tabulku s případně provedenými změnami. Obsah tabulky je podán v decimální a hexadecimální soustavě.

Upozornění: Klávesou uložíte vámi provedené změny přímo do MBR, klávesou editor ukončíte bez uložení.

Sloupec s názvem ACT vám dává informaci o aktivním oddílu pevného disku obsahuje hodnotu 128. Když budete chtít nastavit jako aktivní jiný diskový oddíl, například proto, že chcete instalovat další operační systém, postupujte takto: Nejprve vyberte dosavadní aktivní diskový oddíl. První diskový oddíl odpovídá položce Entry 1, druhý diskový oddíl položce Entry 2 atd. Předpokládejme, že jako aktivní máme nyní nastaven první diskový oddíl. Stiskneme tedy klávesu <1> a na spodním řádku se objeví řádek vyžadující zadání hodnoty. Zadáme číslo 0 a stiskneme klávesu <Enter>. Nyní se vyžaduje zadávání ostatních hodnot. Ty ovšem ponecháme a tiskneme tolikrát klávesu <Enter>, dokud řádek pro zadávání hodnot nezmizí.

Potom vybereme diskový oddíl, jenž chceme nastavit jako aktivní. Bude-li se v našem případě jednat o druhý diskový oddíl, stiskneme klávesu <2> a oddíl zaktivujeme zadáním hodnoty 128. Nyní opět tiskneme tolikrát klávesu <Enter>, dokud řádek pro zadávání hodnot nezmizí. Změny uložíme stiskem klávesy .

Záchrana: Pokud se nám něco nepodaří, zkopírujeme správný MBR ze dříve uložené zálohy zpět. Existuje ještě další možnost, ta je ovšem určena pouze pro profesionály. Pomocí programu MBR-Tool se dá vytvořit tabulka diskových oddílů také ručně. Popis nejdůležitějších parametrů naleznete v dokumentaci k tomuto programu.

záloha MBR sektoru, vytvoření mbr tabulky


««« Předchozí text: Batlite 1.73 Následující text: Velikost diskového oddílu »»»

key | 11. 9. 2008 Čt 22.15 | Návody a postupy | trvalý odkaz | tisk | 2235x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.