Registr Windows
Centrální hierarchická databáze, která se používá v operačních systémech Microsoft Windows 9×, Windows CE, Windows NT a Windows 2000 a slouží k ukládání informací potřebných ke konfiguraci systému pro jednoho či více uživatelů, aplikací a hardwarových zařízení. Registr má hierarchickou strukturu složenou z podstromů a v nich obsažených klíčů, podklíčů a položek.
Registr obsahuje informace, které systém Windows neustále používá během operací, jako jsou například profily jednotlivých uživatelů, aplikace nainstalované v počítači a typy dokumentů, které mohou jednotlivé aplikace vytvářet, nastavení stránek vlastností složky a ikony aplikací, informace o hardwaru existujícím v systému a o používaných portech.
Registr nahrazuje většinu textových souborů INI používaných v systému Windows 3.x a konfiguračních souborů systému MS-DOS, jako jsou například soubory Autoexec.bat a Config.sys. I když je registr společný pro několik operačních systémů Windows, existují mezi nimi určité rozdíly.
V systému Windows 98 se soubory registru nazývají User.dat a System.dat. V systému Windows Millennium Edition se soubory registru nazývají Classes.dat, User.dat a System.dat.
Funkce zabezpečení v systémech Windows NT, Windows 2000, Windows XP a Windows Server 2003 umožňují správci řídit přístup ke klíčům registru. Vw Windows 2000 a XP má každý profil svůj vlastní ntuser.dat.
Ntuser.dat je vlastne větev registru HKCU – current user a ta sa vytváří ve chvíli, kdy se uživatel prihlašuje k účtu právě z konkretního souboru ntuser.dat. Proto je odlišný pro každý účet.
V souboru ntuser.dat se ukládají informace o konkrétním užívateli, jeho profilu, programy, které instaluje a které má právo spouštět, číst soubory, měniť je. Soubor NTuser.dat je část registru profilu uživatele. Po odhlášení uživatele od počítače systém uvolní část registru týkající se konkrétního uživatele (klíč HKEY_CURRENT_USER) do souboru NTuser.dat a aktualizuje jej.
tagy: ntuser.dat, soubor ntuser, profily windows xp
««« Předchozí text: HP dx2300MT C2D E4300 Následující text: Uživatelský profil ve Windows XP »»»
Learzi | 17. 7. 2007 Út 00.00 | Windows | trvalý odkaz | tisk | 1105x